Câştigătorii trofeului „Cupa României- Obstacole” 2017

marți, 18 iulie 2017 23:31:04 Europe/Bucharest

În perioada 13-16 iulie 2017, la Centrul de Echitatie 163 Plopi din Prejmer, judeţul  Braşov s-a desfăşurat concursul de sărituri peste obstacole "Cupa României" 2017.

La Juniori trofeul Cupa României - Obstacole 2017, a fost câştigat de către Sofia Semenov cu calul Cupido G, iar  pe locul doi s-a clasat Alexandru Ghiţă cu Elodie. Ştefania Stoica Schumman s-a clasat pe locul trei cu Alejandro şi  pe locul patru cu Celebration.

La Echipe, după 2 manşe şi un baraj cu răsturnări de situaţie, Cupa României a fost câştigată de CSA Steaua ( Norbert Schumman&Aurel Cojocariu). Echipa formată din Cojocariu Damian, Cojocariu Constantin și Alexandra Moraru, a ocupat a doua poziție în clasament. La egalitate s-au clasat Aer&Horses(Ionuț Ursache, Cibi Lorand, Robert Molnár) și Herneacova( Gheorghe Claudiu, Al Jamal Dunya, Alexandra Mladin Bradisteanu).

Proba de Nivel E, din cadrul competiției "Cupa României - Obstacole" 2017, a fost câștigată de Argentina, o iapă de 7 ani, încălecată de Maestrul  Sportului, Ionel Bucur.  Lamira s-a clasat pe a doua poziție, iar locul al III-lea a fost ocupat de Yasmin. Chavez (8 ani) și Quintana (7 ani) sunt ocupanții locurilor IV și V.

Proba de Copii 2 ( H=1.20 m) a fost câștigată de Maria Roman, urmată de Octavia Ilişoi, Anna Radu, Rareş Cristea Olaru şi Andrada Roman.

La categoria Copii, cuplul Ștefana Ilaș /Quickborn obține locul I în cadrul competiției de la Prejmer. Pe locul al II-lea, la egalitate, s-au clasat 8 cupluri:Octavia Ilișoi/Charlotte, Andrada Roman/Roxane de Vimer, Sofia Semenov/Karma, Ștefan Găleancu/Navaro, Ana Tudoran/Lord Petz, Ștefania Stoica Schumman/Celebration, Maria Roman/Labrasca, Anna Radu/Tara.

Proba de Tineret a debutat cu multe emoții. "Cupa României" 2017 i-a revenit cuplului Miruna Tarata cu Belatessa.
Următorul cuplu clasat a fost format din Ștefan Leonte cu Bolandro. Alexandra Mladin Brădișteanu cu Brutus câștigă locul al III-lea. Poziția a IV-a în clasament a fost ocupată de Anne Marie Bianca Bontea cu Sandra du Poncel, urmată de Al Jamal Dunya pe Gioconda Z.

Norbert Schumman  câștigă trofeul "Cupa României" 2017, la Seniori. După cele 3 manșe cuplul Schumman/Clearwater ocupă prima pozție în clasamentul final. Ionuț Ursache pe Cashmere s-a clasat pe locul secund. Pe locul trei a urcat Gheorghe Claudiu cu Gemilio LCS, iar următorii clasați sunt Ionuț Cruceru pe Accochini și Damian Cojocariu cu Elik.