Câştigătorii Concursului  Internaţional de Sărituri peste Obstacole de la Prejmer

Câştigătorii Concursului Internaţional de Sărituri peste Obstacole de la Prejmer

marți, 6 iunie 2017 23:57:05 Europe/Bucharest

Ȋn perioada 2-4 iunie 2017, la Clubul Ecvestru “163 Plopi” din Prejmer, Braşov, a avut loc Concursul Internaţional de Sărituri peste Obstacole.

Concursul Internaţional de Sărituri peste Obstacole CSI 1* a debutat cu proba Cailor de 5 ani. Câștigătorul, Pablo, încălecat de sportivul Ionuț Bucur, a terminat parcursul cu 0 puncte de  penalizare şi a obţinut cel mai bun timp, ceea ce l-a clasat pe prima poziţie a podiumului. Următoarele două locuri au fost ocupate de Eldorando, calul încălecat de Florin Lateş, Christel Von Der Post încălecat de Florin Bobe, iar pe a patra poziţie s-a clasat cuplul Castor - Katalin Ferencz.

16 cai de 6 şi 7 ani au încheiat parcursul fără greșeală. Timpul însă a departajat cuplurile, la diferenţă foarte mică. Primii 5 clasaţi au fost cai de 6 ani: Kincsem Ariel încălecat de sportivul Cojocariu Damian, Bella - calul încălecat de Mihai Neacșa, Obora's Willy încălecat de Razvan Bozan, Loco II cu Irimia Constantin şi Conrad G care a facut cuplu cu Florin Lateş.

Lupta a fost strânsă în manej, dar şi spectacolul a fost pe măsura! Cea mai grea probă din cadrul Concursului Internaţional de Sărituri peste Obstacole-CSI1* - Gold Tour a fost câștigată de Norbert Schuman pe Alehandro. Următorul clasat este Ionuț Ursache cu Cashmere 31 pe locul al II-lea, iar cu SpaceHopper a fost pe a III-a poziţie. Parcurs foarte bun au avut şi Ionuţ Cruceru cu Accochini JJ. Tot în primele cinci cupluri se află şi Al Jamal Dunja cu Gioconda Z. Câștigătorii au fost felicitați de Ministrul Tineretului şi Sportului, Marius Dunca, prezent la competiție.

Emoții, tensiune, ambiţie, dar si momente critice, aşa se poate descrie Finala Bronze Tour din cadrul competitiei CSI1* de la Prejmer. Bătălia a fost aprigă, concurenţa pe măsura, iar cele mai bune cupluri au urcat pe podium. După un baraj în care au intrat 5 amazoane şi 2 seniori, clasamentul arată astfel: Sofia Semenov şi Cupido G sunt câștigătorii acestei probe. Frumoasa amazoană, Alexandra Moraru pe Amazing obține un timp foarte bun si ocupă a II-a poziţie a podiumului. Locurile III şi IV au fost ocupate de mezinul Bucur cu Sandra şi de Maestrul Sportului, Ionel Bucur pe Conte. Ȋn primele 5 cupluri s-a clasat o altă Maestră a Sportului, Izabela Nădăşan cu Feivel.

Câştigătorii Finalei Silver Tour sunt următorii: Norbert Schuman cu Alehandro pe prima poziţie, urmat de Ștefania Stoica Schuman cu Celebration pe poziţia a doua a clamentului. Locul trei a fost ocupat de Claudiu Gheorghe cu Capucino, pe locul patru s-au aflat Ionuţ Cruceru cu Stakkato’s Ego, iar pe locul cinci a fost Florin Lateş cu Canavaro.

Ȋn Finala VIP, prima poziţie a fost ocupată de Octavia Ilişoi cu Charlotte, pe locul doi a fost Cristian Culda cu Cash, iar pe locul trei s-a poziţionat Ioana Marin cu Quick Born. Locurile patru şi cinci au fost ocupate de Andreea Ninulescu cu Argentina şi de Andrada Roman cu Roxane de Vimer.